VERBETERING VOOR BOUWVAKKERS
FLINKE AANSCHERPING ASBESTNORM
Werken met asbest wordt in de Europese Unie binnenkort aan een nieuwe norm gebonden. Dat mag niet meer in een omgeving met meer dan 2000 asbestvezels per kubieke meter. Daarover hebben de Europese Commissie en het Europarlement een akkoord gesloten.
Het gaat om een aanmerkelijke verbetering voor bouwvakkers die met asbest in aanraking komen. De norm staat nu op 100.000 vezels, vijftig keer meer. Helaas is de implementatieperiode zes jaar dus het duurt nog even voor de nieuwe standaard verplicht wordt. Daar hoeft natuurlijk niet op te worden gewacht om maatregelen te nemen. FNV Bouwen & Wonen roept, samen met de Europese Federatie van Bouw- en Houtarbeiders (EFBH), de lidstaten op om de nieuwe norm en meetmethoden zo spoedig mogelijk te implementeren.
Meer controles en hoge boetes
Er moet nu worden geïnvesteerd in preventie en training van bouwvakkers die met asbest werken. Maar ook zal de handhaving moeten worden geregeld. De bond verwacht van de arbeidsinspectie (NLA) dat de controles worden geïntensiveerd. Ook moet stevig worden opgetreden bij overschrijding van de nieuwe norm. Alleen voldoende afschrikwekkende boetes kunnen ervoor zorgen dat bedrijven niet in de fout gaan en daardoor levens van bouwvakkers in gevaar brengen.
Per jaar sterven zo’n 90.000 mensen in de EU die met asbest in aanraking zijn gekomen. Asbest is daarmee de belangrijkste werkgerelateerde doodsoorzaak.